Malarstwo Żaneta Chłostowska – Szwaczka
Z dumą zapraszamy na wystawę malarstwa prezentowaną w Żagańskim Pałacu Kultury. Obejrzycie Państwo prace naszej plastyczki Żanety Chłostowskiej – Szwaczki, absolwentki Malarstwa w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego.
W 2009 uzyskała dyplom w pracowni prof. Jana Gawrona. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Wielkiej Brytanii oraz Niemczech. Jej prace znajdują się w polskich i zagranicznych kolekcjach.
Jest współzałożycielem Grupy Artystycznej „INICJATYWA Twórcza 29 Lutego”. Uprawia malarstwo, mozaikę oraz rzeźbę. Jej obrazy to próba uwolnienia malarstwa figuratywnego w kierunki konceptualizmu pojmowanego jako intelektualny proces twórczy.
– “Żagań w malarstwie”- Żagański Pałac Kultury, wystawa autorska
– “Świata – widzenie” Twórczość Żagańskich Plastyków – w latach od 2003 do 2019 Żagański Pałac Kultury
– “Pro-contra lub…” malarstwo – Żagański Pałac Kultury, wystawa autorska
– “Trzy spojrzenia” malarstwo – Kłodzki Ośrodek Kultury, wystawa autorska
– “Świata – widzenie” Twórczość Żagańskich Plastyków – Żarski Dom Kultury
– „Trzy spojrzenia” malarstwo – Międzyzdroje Międzynarodowy Dom Kultury wystawa autorska
– ”West Lancashire Annual Open Exhibition”- Ormskirk Wielka Brytania
– „Spotkania i kontrasty” wystawa zbiorowa absolwentów Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego – Galeria ARP w Krasiczynie
– Malarstwo Żaneta Chłostowska – Szwaczka – Bürgerhaus Teltow, Niemcy – wystawa autorska
– WO-MAN, Malarstwo Żaneta Chłostowska – Szwaczka – Dwór Artusa Toruń – wystawa autorska
o wystawie:
WO-MAN czyli „rozmowa poprzez sztukę”
a więc dialog w którym mamy szansę opowiedzieć się po którejś ze stron. Stron kulturowego i cywilizacyjnego sporu gdzie stereotypy kulturowe, poglądy przydzielające role w społeczeństwie nie ze względu na zdolności lecz płeć często krzywdzą kobiety i marnują ich potencjał.
Kobiety tajemnicze, melancholijne, magicznie inne a czasem surrealistyczne, oderwane od rzeczywistości. Każdy z tych „niekompletnych portretów” jest absolutnie kompletną emocjonalną całością. Emocje te skrywane za nieobecnymi oczami intrygują nas i niepokoją. Dlaczego jednak są skrywane i dlaczego musimy się ich domyślać? Powodem jest to, iż rozmowa twarzą w twarz jest często bardzo trudna a czasami wręcz niemożliwa. Ponieważ oczy są „zwierciadłem duszy”, zdradzają nasze najskrytsze myśli, emocje, intencje czasami rozsądniej jest je ukryć ażeby emocje nie przekształciły się w otwarty konflikt. Dochodzi więc do swoistego wycofania się. Ale wycofanie to nie jest rezygnacją lecz stworzeniem szansy do intelektualnego wysiłku i kontynuowania dialogu, „rozmowy poprzez sztukę”. Proces jaki zachodzi za skrywanymi oczami… jest tajemnicą jakiej powinniśmy poszukiwać i spróbować zrozumieć w tych obrazach.