Po roku przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa zapraszamy w dwie ostatnie niedziele sierpnia 2021 roku o godzinie 19.00 do Kościoła Chrystusa Króla w Iłowej na wyjątkowe koncerty. W ramach XXIII FESTIWALU MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ IŁOWA 2021 gościć będziemy prawdziwe gwiazdy.
22 sierpnia wystąpi POZNAŃ BRASS – kwintet instrumentów dętych blaszanych, działający w Poznaniu od 1990 roku. Jego członkami są trębacze: Paweł Zadrożniak i Sławomir Framski, waltornista Damian Lotycz, puzonista Tomasz Kaczor oraz założyciel zespołu – tubista Jacek Kortylewicz. Artyści regularnie współpracują z czołowymi polskimi instrumentalistami, występując także w powiększonym, 10-osobowym składzie. Na ich repertuar, obejmujący epoki od renesansu do współczesności, składają się najważniejsze pozycje literatury kameralnej oraz autorskie transkrypcje utworów wokalnych i orkiestrowych. Oprócz tego kwintet wykonuje muzykę marszową, rozrywkową oraz rzadko dziś graną muzykę wieżową. W 1995 r. zespół zajął IV miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kwintetów Blaszanych w Moers. Podczas swojej 30-letniej aktywności dał ponad 1500 koncertów w Polsce, Hiszpanii, Niemczech, Czechach, Holandii i Włoszech. Poznań Brass bierze udział w wielu krajowych festiwalach muzycznych, m.in. we Wrocławiu, Kamieniu Pomorskim, Leżajsku, Dusznikach Zdroju i Kołobrzegu. Zespół dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych. Ponadto prowadzi działalność edukacyjną, organizując koncerty dla dzieci i młodzieży.
Na organach zagra wieloletni kierownik artystyczny festiwalu Waldemar Gawiejnowicz.
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie organów prof. S. Kamińskiego oraz absolwentem Wydziału Chemii UAM. Brał udział w mistrzowskich kursach interpretacji (Polska, Niemcy, Szwecja). Jest doktorem sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyka. Od roku 2001 prowadzi zajęcia z gry organowej, liturgicznej oraz organoznawstwa w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Występował jako solista i kameralista na terenie Polski i poza jej granicami (Niemcy, Włochy). W roku 2009 nagrał (wspólnie z sopranistką Barbarą Gutaj) płytę CD „Laudate Do-minum cantu et organo” celem upamiętnienia inicjatywy mieszkańców niewielkiej wsi Słonów k/Dobiegniewa, którzy z własnych składek zakupili do świątyni organy piszczałkowe. W 2012 r. nagrał solową płytę CD „Muzyka organowa w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku”. W roku 2015 ukazała się płyta z muzyką solową i kameralną nagrana na organach Sauera w Drezdenku, dołączona do publikacji dokumentującej XX-lecie Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Podobną publikację z płytą artysta przygotował na XX-lecie Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Iłowej. W latach 1996-2016 współorganizował i prowadził łącznie blisko 250 koncertów z udziałem ponad 700 artystów z Polski, Austrii, Belgii, Czech, Francji, Holandii, Niemiec, Łotwy, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i USA.
Występował z referatami podczas międzynarodowych konferencji naukowych oraz wykładami i prelekcjami w ramach seminariów i warsztatów organizowanych przez uczelnie muzyczne.
Pracuje nad redakcją nowej edycji utworów organowych Feliksa Nowowiejskiego. Konsultował dokumentacje do renowacji organów i projekty dyspozycji nowych instrumentów.
Nagrody i wyróżnienia:– wyróżnienie na VII Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi w konkursie organowym (1995),
– stypendium School of Music and Musicology w Göteborgu (Szwecja), umożliwiające udział w kursie interpretacji w ramach Göteborg International Organ Academy (1996),
– wyróżnienie od Wicewojewody Gorzowskiego z okazji Inauguracji Roku Kulturalnego (1998) za popularyzację muzyki organowej i organizację festiwali muzyki organowej w Drezdenku,
– Nagroda Kulturalna Drezdenka za rok 2005, przyznana za organizację i prowadzenie festiwali muzyki organowej i kameralnej w Drezdenku,- Medal Srebrny za Długoletnią Służbę, przyznany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (2013).
29 sierpnia 2021 roku w Iłowej zagości Partes – Męski Kameralny Zespół Śpiewu Cerkiewnego. To unikalne w zachodniej Polsce przedsięwzięcie, które na podłożu głębi duchowości wschodniego chrześcijaństwa przybliża historię i dziedzictwo słowiańskich śpiewów liturgicznych. Zapraszamy na fascynującą podróż w czasy dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która była matecznikiem wielu skarbów kultury muzycznej także w prawosławnym obszarze kulturowym. Osią projektu jest Męski Kameralny Zespół Śpiewu Cerkiewnego „Partes”. Tworzą go profesjonalni wokaliści o szerokim spektrum zainteresowań muzycznych, wykonujący obok partii zespołowych – partie solowe. Każdy koncert to – obok śpiewu – także słowo. Pomiędzy nasycone modlitwą śpiewy wplatamy opowieść o ich historii, znaczeniu i roli w cerkiewnych nabożeństwach. Ukazujemy podobieństwa i różnice w odniesieniu do śpiewu kościołów zachodnich. Barwy i odcienie słów modlitwy wznosimy używając jedynego instrumentu, stworzonego osobiście ręką samego Boga – ludzkiego głosu. Zespól koncertuje w kraju i zagranicą oraz bierze udział w wielu projektach muzycznych. W maju 2018 zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2018” w najbardziej prestiżowej kategorii zespołów profesjonalnych. Stanął na podium tej wymagającej kategorii konkursowej jako jedyny polski zespół. Pomysłodawcą przedsięwzięcia i artystycznym szefem projektu jest Michał Łaszewicz, pochodzący z Białegostoku chórmistrz i kompozytor, związany od przeszło dwóch dekad z poznańskim środowiskiem muzycznym. W świecie szerokich obszarów jego muzycznej aktywności, „Partes” zajmuje miejsce szczegól ne. Jak powiada, istota śpiewu cerkiewnego to „jedyny możliwy do uzyskania stan równowagi ducha z muzyką, sztuki z modlitwą i ambicji z pokorą. […] Wszyscy potrafimy tego doświadczyć, wystarczy tylko zamknąć oczy i otworzyć serce”.
Tego dnia na organach będzie grał Ryszard Superczyński.
Absolwent poznańskiej Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia (w klasie organów) oraz Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w klasie organów prof. Sławomira Kamińskiego. W 1994 roku otrzymał wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Rumii za wykonanie utworów J.S. Bacha. Brał udział w seminariach i kursach mistrzowskich prof. G. Boveta, P.A. Stadmüllera, W. Zerera i Ch. Bosserta. Pełni funkcję kierownika sekcji instrumentów klawiszowych w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Gnieźnie, gdzie prowadzi klasę organów. Jest także nauczycielem organów w Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
Występował jako solista i kameralista na festiwalach muzyki organowej i kameralnej w Polsce i na Litwie. Nagrał płytę z Poznańskim Chórem Katedralnym. W 2005 roku został tytularnym organistą Bazyliki Archikatedralnej w Gnieźnie i akompaniatorem Chóru Prymasowskiego. Popularyzator muzyki organowej i kameralnej w Gnieźnie i regionie.