Biblioteka Kultury (BK) powstała z myślą o tym, by inspirować dzieci i młodzież do twórczych działań, rozwoju i odnajdywania pasji. Organizowanie atrakcyjnych zajęć artystycznych umożliwia rozwijanie zainteresowań, twórcze spędzanie wolnego czasu i poszukiwanie nowych wyzwań. Daje też szansę, by dzieci uwierzyły w swoją wyjątkowość i możliwość rozwiązywania problemów w przyszłości. W BK działają koła zainteresowań, zespoły i sekcje artystyczne przygotowane z myślą o tej grupie wiekowej. Są to:
- Sekcja plastyki dziecięcej – ,,Twórcze Dzieciaki ”
- Sekcja wokalna
- Zespół teatralny
- Sekcja gitarowa
- Warsztaty plastyczne
Warsztaty plastyczne dla 10-12 osób, dzieci wraz z rodzicami. Tematyka zajęć jest różnorodna i dostosowana do wieku uczestników. Uczestnicy malują np. w technice pasteli, akwareli, tempery, kolażu czy asamblażu. Wykonują prace przestrzenne z wykorzystaniem masy solnej, gliny, plasteliny i papieru. Podczas zajęć powstają statki na morzu z wykorzystaniem techniki kolażu, tukany w pastelach i bociany w akwareli. Dzieci z opiekunami tworzą także przedmioty z zakresu sztuki użytkowej: naszyjniki z koralików, pisanki na konkurs wielkanocny, slime czy mydełka glicerynowe. Na zajęciach powstały również prace z motywem wielkanocnym wykorzystane później jako kartki świąteczne. Nie zabrakło prac plastycznych na dużym formacie w technice plakatowej, pasteli olejnej i suchej, w technice szarego papieru i akwareli z wykorzystaniem pisaków wodoodpornych. Powstawały papierowe dinozaury przestrzenne, wymyślone formy z wykorzystaniem tekturowych rolek, papierowe pióra i drzewa 3D. Prace dzieci zostały wysłane na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Anioły” organizowany przez Ośrodek Działań Artystycznych „Dorożkarnia”. Wśród nagrodzonych znaleźli się mali artyści z Iłowej. Wszystkie prace dzieci prezentowane były w formie wystaw w galerii BK.
Sekcję plastyki dziecięcej – warsztaty plastyczne prowadzi Estera Parker .
Sekcja wokalna
To grupa 9 osób w wieku od 9 do 14 lat, które rozwijają swoją muzyczną przygodę pod okiem wykwalifikowanej instruktorki. Odpowiednio dobrany repertuar zachęcił młodzież do ćwiczeń z zakresu emisji głosu, artykulacyjnych i intonacyjnych. Młodzi wokaliści biorą udział w życiu społeczności lokalnej i chętnie występują podczas lokalnych imprez. Zespół prezentował swoje umiejętności w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na koncercie „Tu wszędzie jest moja ojczyzna” i na wigilii miejskiej. Do ważniejszych sukcesów zespołu zaliczyć trzeba: I i II miejsce podczas rejonowego konkursu piosenki dziecięcej i młodzieżowej w Węglińcu, III miejsce na powiatowym konkursie kolęd i pastorałek w Żaganiu oraz wyróżnienie w powiatowym konkursie Pro Arte.
Sekcję wokalną prowadzi Magdalena Łazar .
Zespół teatralny ,,Teatr w trasie ”
Grupę teatralną (10 osób) tworzą uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum.
Zespół teatralny prowadzą Anna i Kamil Lachowscy . Osoby bardzo kreatywne, lubiące młodzież, osiągające świetne wyniki w pracy artystycznej z zespołem teatralnym, wielokrotnie nagradzane za przygotowane przedstawienia teatralne.
Sekcja instrumentów klawiszowych
Granie na instrumencie wymaga wytrwałości, cierpliwości i systematyczności. Jest to przeciwwaga dla promowanych przez współczesny świat szybkich i łatwych zwycięstw bez specjalnego wysiłku. Młodzi muzycy z gminy Iłowa mają okazję rozbudzać swoją kreatywność, uczyć się koncentracji uwagi i wyrażać emocje poprzez muzykę i uczestnictwo w zajęciach nauki gry na pianinie lub akordeonie. Na zajęcia przychodzą dzieci z Iłowej, Czernej, Szczepanowa i Borowego. Łącznie 13 osób. Podczas lekcji uczestnicy poznają wartości nut i ich rozczytywania, uczą się prawidłowego układania aparatu gry, kształtowania siły dźwięku, frazowania, utrzymywania równego tempa w piosenkach i utworach. Poznają repertuar klasyczny, rozrywkowy i okolicznościowy. Instrumentalista wie, ile czasu i zaangażowania poświęca doskonaleniu swojej gry. Dlatego szanuje pracę innych i potrafi docenić prawdziwą sztukę. Rodzice mieli okazję uczestniczyć w lekcjach pokazowych, a mieszkańcy Iłowej wysłuchać koncertów kameralnych. Podczas lokalnych uroczystości występował także kwartet akordeonistów, skupiający uczniów o zaawansowanych umiejętnościach muzycznych.
Naukę gry na instrumentach klawiszowych i kwartet akordeonowy prowadzi Edward Bajon, pedagog, specjalista, wielokrotnie nagradzany za pracę artystyczną, wychowawca wielu absolwentów szkół muzycznych, przez lata czynny muzyk w zespołach muzycznych.
Sekcja gitarowa
Koło gitarowe działające w naszej placówce to oferta dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat. Zajęcia te mają na celu przede wszystkim zachęcenie wychowanków do poznawania świata muzyki, rozwijania muzycznych uzdolnień i pogłębiania artystycznej wrażliwości poprzez grę na jednym z najbardziej wszechstronnych i popularnych instrumentów, jakim jest gitara. Na zajęciach poruszane są takie zagadnienia jak: technika – rozwijanie prawidłowego aparatu gry, praca nad brzmieniem, ćwiczenia rytmiczne, rozwijanie melodyki, muzycznej świadomości, kształcenie słuchu, notacja muzyczna, czytanie nut, akompaniament – czyli gra akordowa oraz podstawy pracy zespołowej i przygotowanie do występów scenicznych. Nasi uczniowie grają na zajęciach zarówno utwory klasyczne, jak i współczesne. Bardzo często to uczniowie wybierają repertuar opracowywany na zajęciach zgodnie ze swoimi upodobaniami i zainteresowaniami muzycznymi. Młodzi gitarzyści prezentują zdobyte umiejętności indywidualnie i zespołowo podczas warsztatów oraz koncertów odbywających się w naszej placówce.
Jeśli masz ochotę dołączyć do wybranej sekcji, wypełnij zgodę.
Zgoda na udział dzieci w zajęciach artystycznych