Orkiestra, czyli co nam w duszy gra!
Pierwsze fotografie dokumentujące istnienie orkiestry pochodzą z roku 1948, kiedy to w dziewięcioosobowym składzie uświetniała wydarzenia sportowe na stadionie miejskim. Początkowo działała pod patronatem straży pożarnej. Obecnie od kilku lat w wyniku różnych przekształceń orkiestra działa w Bibliotece Kultury w Iłowej. Przez cały czas brała czynny udział w uświetnianiu uroczystości państwowych i kulturalnych na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Największą imprezą z udziałem orkiestry iłowskiej były obchody 80. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II w 2000 r. Wtedy to na rynku w Wadowicach zgromadziło się 3500 muzyków i zagrało uroczysty koncert, który transmitowała Telewizja Polska.
W skład orkiestry wchodzą muzycy z Iłowej i okolicznych miejscowości, a także młodzi uczniowie i absolwenci Szkoły Muzycznej w Żaganiu. Rdzeniem orkiestry są starsi członkowie, którzy grają amatorsko, a zamiłowanie do muzyki traktują jako swoje hobby. Orkiestra była prowadzona przez wielu kapelmistrzów, jednak najdłużej w jej historii zapisał się Marian Boski. Orkiestra wkrótce będzie obchodzić jubileusz 75-lecia.
Kapelmistrzowie
Pierwszym prowadzącym iłowskich muzyków był pan Naliwańczuk. Przewodził orkiestrze w latach 50. ubiegłego wieku. Sam grał na klarnecie. Na początku lat 60. panowie Panster i Organkowski na krótko przejęli batutę. Ten ostatni to były żołnierz armii gen. Andersa, który wrócił do ojczyzny i na chwilę zagościł w Iłowej. Lata 1962-66 to czas pana Romana Bochenka. Pod koniec lat 60. orkiestrze przewodzili panowie Szostak i Gwizdała, emerytowani członkowie orkiestry wojskowej z Żagania. Na początku lat 70. orkiestrę prowadzili pan Marian Boski i krótko panowie Adolf Klimek i Jan Babiszkiewicz. Był to czas największego rozkwitu orkiestry działającej przy Straży Pożarnej w Iłowej. Zakupiono nowe instrumenty, umundurowanie, a także prowadzono nabór pośród uczniów szkoły podstawowej. Nauczycielem był Marian Boski. Powstała żeńska sekcja werblistek. Lata 80. to czas przemian politycznych i społecznych w Polsce. Wtedy orkiestra w Iłowej zawiesiła działalność. Na początku lat 90. dzięki pasji i determinacji Mariana Boskiego orkiestra odrodziła się. Stworzyli ją byli muzycy z Iłowej oraz członkowie zlikwidowanych orkiestr z zakładów ceramicznych w Gozdnicy i Żagańskiej Czesalni Wełny.
Pan Marian Boski przewodził orkiestrze do 2005 r., następnie przekazał buławę kapelmistrza swojemu wnukowi, Szymonowi Kraszewskiemu. W tym czasie orkiestra zaczęła działać przy Domu Kultury, w 2006 r. nawiązała współpracę z orkiestrą dętą w niemieckiej gminie Jänschwalde. Wówczas koordynatorem działań orkiestry został Jan Jedynak, jeden z muzyków grających w orkiestrze, a nowym kapelmistrzem Witold Patykowski, nauczyciel ze Szkoły Muzycznej w Żaganiu. Od 2006 do 2020 r. orkiestra występowała pod batutą Witolda Patykowskiego, pedagoga z ogromnym doświadczeniem w pracy z muzykami grającymi na instrumentach dętych.
W lutym 2020 r. batutę przejął Andrzej Drozdowicz, wielokrotnie odznaczony za swoją pracę społeczną. Posiada niemal wszystkie odznaczenia Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, tj. odznaczenie brązowe, srebrne, złote, złote z laurem i złote z wieńcem laurowym. Został odznaczony: krzyżem kombatanckim „Zasłużony dla ZKRP i BWP”, odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Od 2014 r. pełni funkcję prezesa Oddziału Dolnośląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr we Wrocławiu. Okres jego działalności to czas rozkwitu dolnośląskich struktur PZChiO i bilans kilkunastu koncertów orkiestrowych i chóralnych zorganizowanych na terenie województw dolnośląskiego i lubuskiego.