Historia Biblioteki Kultury w Iłowej
Miejska Biblioteka Publiczna w Iłowej powstała 16 stycznia 1949 r. Jej siedziba mieści się w centrum miejscowości przy ul. Żagańskiej 11. Budynek postawiono w pierwszej połowie ubiegłego wieku, ok. 1905 r. W pierwotnym założeniu pełnił funkcję budynku folwarcznego należącego do zespołu pałacowego. Ze względu na wartość historyczną obiekt znajduje się pod ochroną konserwatorską. Biblioteka nie posiada filii.
Rok budowy obiektu przy Żagańskiej 15 to 1966. W roku 1991 utworzony został Ośrodek Usług Kulturalnych w Iłowej, który po trzech latach otrzymał nazwę Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. W 1999 r. obiekt przebudowano, a na jego bazie utworzono Gminne Centrum Kultury i Sportu. W roku 2019 w jego miejsce utworzono Centrum Kultury Iłowej. Rok później Centrum połączyło się z Miejską Biblioteką Publiczną i otrzymało nazwę Biblioteka Kultury w Iłowej (BK). BK nie posiada historii realizacji projektów, natomiast taką historię posiada Gminne Centrum Kultury i Sportu, późniejsze Centrum Kultury w Iłowej.
Jedno miejsce – dwa budynki
Biblioteka Kultury w Iłowej to dwa budynki wcześniej mieszczące dwie odrębne instytucje: Miejską Bibliotekę Publiczną i Centrum Kultury. W zabytkowym budynku biblioteki mieści się: wypożyczalnia książek, czytelnia, sala multimedialna wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny, ekrany wielkoformatowe, projektory laserowe, zestaw do wideokonferencji wraz z nagłośnieniem oraz drony z oprzyrządowaniem. W sali multimedialnej znajduje się tzw. mapping 3D, który prezentowany jest na trójwymiarowej makiecie iłowskiego pałacu.
We współczesnym budynku dawnego Centrum Kultury mieści się sala teatralna i koncertowa ze sceną i zapleczem, 3 galerie wystaw wyposażone w system ekspozycyjny, sala prób zespołów muzycznych, pracownia plastyczna, 2 sale kameralne oraz świetnie wyposażone zaplecze kuchenne.
W galeriach Biblioteki Kultury eksponowane są wystawy stałe i czasowe. Na parterze znajduje się „Duża galeria”, w której eksponujemy czasowe wystawy malarstwa, rzeźby, grafiki oraz rękodzieła artystycznego. Hol na parterze to miejsce ekspozycji stałych, jak wystawa prac poplenerowych, rysunku Jadwigi Domareckiej, rzeźby Marka Łozowskiego oraz prac dzieci z sekcji plastycznej BK.
Na piętrze znajdują się dwa salony wystawowe: „Galeria exlibrisu” oraz „Mała galeria”, w których prezentujemy wystawy czasowe, przede wszystkim prac miękkich lub na płótnie. Przestrzenie ekspozycyjne wyposażone są w systemy wystawiennicze. Posiadamy aluminiowe ramy z pleksi pod prace miękkie oraz sztalugi.
Sukcesy Centrum Kultury w Iłowej
Trzy edycje Polsko-Niemieckich Spotkań Muzycznych zaowocowały przyjaźniami i licznymi działaniami w sferze kultury, turystyki i sportu. W spotkaniach brało udział 5 orkiestr dętych z Polski i Niemiec. W kolejnych latach kontynuowano je jako warsztaty dla orkiestr dętych połączone z koncertami dla mieszkańców Iłowej i Jänschwalde – miasta partnerskiego Iłowej. Wspólne koncerty, warsztaty i spotkania po obu stronach Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr zaowocowały udziałem mieszkańców Iłowej w projektach realizowanych przez niemieckiego partnera. Były to warsztaty artystyczne, plenery malarskie i fotograficzne oraz rękodzieło artystyczne.
Zobacz, co udało nam się zrealizować
Powody do dumy
Biblioteka Kultury w Iłowej jest bardzo dobrze wyposażona. Posiada bogaty księgozbiór i prowadzi działalność biblioteczną: udostępnia zbiory i popularyzuje książki i czytelnictwo. Dla dzieci organizowane są warsztaty plastyczne, zajęcia taneczne, muzyczne, wokalne, teatralne, nauka gry na instrumentach klawiszowych i gitarze. Dla seniorów, w ramach uniwersytetu III wieku działa 16 sekcji zainteresowań, w tym: nauka języków obcych, historia, literatura, taniec, plastyka, fotografia, teatr i zespół wokalny oraz zajęcia usprawniające: joga, nordic walking, gimnastyka. Warto dodać, że szczególnie słuchacze UTW mają bardzo emocjonalny stosunek do zajęć organizowanych specjalnie dla nich. Chętnie w nich uczestniczą i angażują się w każdą formę rozwoju. Na terenie placówki działa również orkiestra dęta, która swoimi występami uświetnia gminne imprezy lokalne.
Rozwój i działalność centrum nie byłyby możliwe, gdyby nie ludzie, którzy je tworzą. Świetnie przygotowana i zaangażowana w swoje zadania kadra pracowników to gwarancja sukcesu. Są to:
- bibliotekarki
- specjalista do spraw kultury
- specjalista do spraw administracyjnych
- specjaliści do spraw kultury i promocji
- pracownik gospodarczy
- sprzątaczka
Zadania Biblioteki Kultury w Iłowej
- Edukacja kulturalna i wychowanie przez sztukę
- Rozpoznawanie, rozbudzanie i zaspokajanie zainteresowań oraz potrzeb kulturalnych mieszkańców gminy poprzez organizowanie spektakli, koncertów, konkursów, kursów, festiwali, wystaw, odczytów, imprez artystycznych i rozrywkowych
- Działalność biblioteczna
- Tworzenie warunków do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego
- Współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego i innymi instytucjami kultury w regionie i kraju
- Realizacja projektów edukacyjnych, artystycznych i integracyjnych dla dzieci, młodzieży, seniorów, orkiestr dętych i słuchaczy UTW.
Kontakt:
Biblioteka Kultury w Iłowej
ul. Żagańska 15
68-120 Iłowa
tel. 68 377 45 98
e-mail: bk@ilowa.pl
www.bibliotekakultury.pl
dyrektor Bartosz Kuświk